spliter

Lūdzu, Uzgaidiet!

1901. gadā zinātnieks, Nikola Tesla, līdzās ar citiem radio tehnoloģiju pionieriem, esot dzirdējis dīvainus starpplanētu signālus. 1977. gadā astronoms, Džerijs Emans (Jerry Ehman) pētot radio teleskopa novērojuma datus un meklējot pierādījumus citplanētiešu eksistencei, ticot, ka viņi visticamāk izmanto radioviļņus komunikācijai, pamanīja dīvainu radiosignālu, kuru tālāk nosauca par “WOW!”. Mūsdienās ar daudzajiem satelītiem šādus dīvainus radiosignālus sanāk novērot biežāk un jaunās tehnoloģijas ļauj zinātniekiem izsekot šos signālus vairāku gaismas gadu attālumā līdz to potenciālajiem avotiem – citām planētām, zvaigznēm un galaktikām. Nav zināms, kad šie signāli uzrodas un kādu nejaušību dēļ. Mēs – cilvēki, tos meklējam un gaidām, vai no Dieva vai citplanētiešiem. Kad signālus saņemam, tie ir pārāk īsi, lai tos uzreiz saprastu, un gaidīšana kļūst par galveno mijiedarbību.

Kristers Gontarevs

2021

audiovizuāla kompozīcija, 5’27 min

Digitālā ainava

Laika plūdums ir mainījis formu, ierastā ikdiena ir sastindzināta un mazais lodziņš mūsu priekšā ir ieņēmis goda vietu. Tas “aprij” apkārt esošo. Mēs varam aizsniegties, ieraudzīt un pat šķietami sajust to, ko fiziska distance mums liedz. Kustība, komunikācija, notikumi tagad noris tur. Un šī ainava ne reizi vien kļūst par mūsu glābiņu. Jāuzdod jautājums – kur tieši šī digitālā ietvara otrā pusē vēlamies attapties?

57.573937, 24.365225

57.056314, 24.091600

56.385662, 20.979758

56.385637, 20.979426

Lelde Gūtmane

2021

video kompozīcija

Es vairs nedzīvoju realitātē

Man nav ne jausmas, kas apkārt notiek, es tik ceru, ka šis murgs drīz beigsies.

Rūdolfs Saulkalns

2021

video, 4’50 min

WWW

Dzīvas būtnes – cilvēka saskarsme ar Internetu kā nebeidzamu digitālu tīklu.

Gundega Nātra

2021

tīkla māksla

Emotion Space

Laikā, kad nedrīkst satikties, rodas vientulības sajūta. Ar saraksti ir grūti izrādīt savas un saprast citu emocijas un pārdzīvojumus.

Elizabete Blūma

2021

animācija, 0’30 min

STOP

Šobrīd rosinošs jautājums ir realitātes jēdziens, kas šķietami sapludinājis fizisko un virtuālo, simulēto un stimulēto. Balansējot uz to robežas, neviena no tām nav īsta. Šķietamo skaidrību nomaina kaut kas tikpat pievilcīgs un viltots.

Cilvēku skaits ielās krietni mazāks. Ielu skati – tukšāki. Frekvences neaktivitāte veicina pārslēgšanos uz citu kanālu, kur dzirdamas skaņas, šķiet, ka no ceļā sastaptajām zīmēm.

Kristers Krūms

2021

audiovizuāla kompozīcija, 2’08 min

VS

Būt formā, uzturā lietojot veselīgu pārtiku, ir viens no dzīves priekšnoteikumiem, tomēr ātrās ēdināšanas reklāmu glancētās bildes un jautrais noskaņojums tajās liek izjust kāri tieši pēc šī “lieliskā ēdiena”. Reklāmas ir redzamas katrā elektroniskajā ierīcē, ielu skatlogos un izkārtnēs. Veselīgais un neveselīgais sāk mūsu prātos savstarpēji jaukties.

Madara Zavadska

2021

digitālā grafika

Interfeiss

Pandēmija un neatņemamie zūmi tikai akcentējuši jau redzamo: tiešsaistes saziņas saskarnēs lielu lomu spēlē dalībnieku sejas. Darbs “interfeiss” pievēršas  sejai kā savstarpīgas (“face-to-face”) sarunas nepieciešamībai.

Rasa Putniņa

2021

animācijas cilpa

4218

Šobrīd ļoti aktuāls ir uzskats, ka pandēmijas radītie apstākļi darbojas kā saskarsmes punkts ar sevi – tas ir laiks refleksijai, sevis analīzei un izzināšanai. Tam var piekrist, bet savā ziņā šāds uzstādījums uzliek slogu indivīdam tā realizēšanā. Vai šajā vispārējā apjukumā un neziņā cilvēks ir spējīgs laiku izmantot, lai atrastu saskares punktus ar sevi? Covid krīze visdrīzāk palīdz apzināties apkārtējos notikumus un situāciju pasaulē. Radīt domas tīrību pilnīgā izolācijā tomēr neizdodas, tas nereti rada frustrāciju un pašpārmetumus. Saskarsmē ar sevi iznirst šķēršļi, jo trūkst mijiedarbība ar apkartējo vidi.

Justīne Domkina

2021

fotogrāfija

Seja

Ikdienā ikvienam tiek dota iespēja iegūt vizuālu informāciju par mani, cita starpā pievēršoties tieši manai sejai. Digitālā saziņa šīs atklātības mērogu tikai palielina, ilgstoši akcentējot sejas nianses. Šajā darbā analizēju savas sejas ādas veselības stāvokli dažu nedēļu laikā. Vijīgie ziedi un lapiņas ilustrē saikni starp redzamo un manu pašsajūtu – to cik grūts ir konkrētais dzīves posms.

Sabīne Zīverte

2021

animācijas cilpa

Agregātstāvokļa maiņa

 

Radi

 

Draugi

 

Ceļošana

 

Darbs

 

Šīs ir manas pirmās asiociācijas, kas rodas, domājot par iztrūkstošo Covid 19 pandēmijas laikā.

Šis ir laiks, kad ikviens no mums dzīvo iesaldētās atmiņās un gaida, kad tās atkusīs un atkal pārtaps par realitāti.

Šis ir laiks, kad novērtēt un pārdomāt padarīto, lai vēlāk startētu ar jaunu atdevi.

Renārs Zvirgzdiņš

2021

fotogrāfija

Mēs cienām Jūsu privātumu

Sakarā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu 2016/679 tīmekļa vietnēm tās lietotājiem ir jāprasa atļauja par viņu datu uzglabāšanu, apstrādi un dalīšanos ar trešajām pusēm. Šie dati lietotāju tīmekļa vietnēm ir ļoti vērtīgi, jo tie palīdz pielāgot saturu un sniegt pielāgotas reklāmas, kuras nes lielāku peļņu, tāpēc šīs sīkdatņu atļauju formas padara piekrišanu visiem nosacījumiem pievilcīgāku un mēdz sarežģīt atteikšanos no dažādu datu uzglabāšanas un pielietojuma.

Kristofers Harijs Antāns

2021

animācijas cilpas

spliter